Zdraví na prvním místě

Zatímco dnes jsou nejčastěji poptávanými zákroky na klinikách estetické medicíny výplně rtů, plazmaterapie či aplikace kyseliny hyaluronové, dříve byly prováděné změny na těle především záchranou fyzického zdraví. Historie dnešních estetických úprav tak pramení z estetické chirurgie. Tehdy nemohla být řeč o neinvazivních a miniinvazivních metodách. Operace, které byly prováděny, zachraňovaly zejména končetiny a části obličeje obyvatelům starého Egypta. Zákroky byly bolestivé a nebezpečné – neexistovala dezinfekce ani způsoby, jak utlumit bolest.

Bolest utlumena, zákroků přibylo

Dlouhou dobu ale nepřišel žádný převrat v oblasti estetických úprav. Až v průběhu 19. století mohla plastická chirurgie oficiálně vzniknout a to díky velkému vynálezu – světlo světa poprvé spatřila anestezie a dezinfekce. Ve válkách, které probíhaly ve 20. století, potřebovalo pomoc chirurga obrovské množství lidí. Tehdy už se tedy mohlo operovat v mnohem lepších podmínkách. Množství způsobů v rámci plastických operací vynalezl novozélandský lékař Harold Gillies. Zásluhou Františka Buriana byla u nás, jako v první zemi na světě, plastická chirurgie uznána v roce 1939 jako samostatný medicínský obor.

Jak známe estetickou medicínu dnes

Postupem času se vlivem zvyšování životní úrovně začali lidé o svůj zevnějšek více zajímat a starat, což přirozeně nebylo za probíhajících válek prvořadé. Přišly tak na řadu i úpravy, které neměly potenciál hojit bolavé rány na těle, ale napravovat čistě estetické nedokonalosti. Kosmetická chirurgie tak přichází ve vývoji jako poslední článek. Poté, co se v 60. letech objevil na scéně silikon, šel i vývoj dalších možností úprav dopředu. Ve stejném desetiletí se začala využívat i kyselina hyaluronová – nejprve k léčbě popálením, o další dekádu později v očním lékařství. K vyplnění vrásek v estetické medicíně byla schválena v roce 2003 a to formou injekčního podání. Dnes tak můžeme díky převratným možnostem estetické medicíny provádět takové zákroky estetické medicíny, které klienty nevyřadí z provozu ani na jediný den a nepodstupují kvůli nim ani hospitalizaci a celkovou narkózu.