Příčiny vzniku akné

Akné způsobuje zvětšení mazových žláz spojené s nadměrnou produkcí mazu. Současně dochází k hromadění odumřelých buněk na povrchu kůže, které vytvoří zátku, ta nepustí maz ven. Ložiska mazu v kůži se snadno zanítí, v důsledku toho se v postižených oblastech tvoří pupínky, komedony a zánětlivé uzlíčky.

Akné je časté během dospívání. U chlapců i dívek má akné na svědomí zvýšená produkce mužských hormonů, která dospívání provází a vede ke zvýšené funkci mazových žláz.

U většiny lidí akné vymizí během dvacátéhotřicátého roku života, nikdo nedokáže určit, jak dlouho konkrétní jedinec bude akné trpět. V některých případech přetrvává až do čtyřicátého, padesátého roku života.

Na klinice Esthé Laser k léčbě akné používáme

  • ošetření vysokovýkonným laserem,
  • místní léky, které se aplikují lokálně na postižená místa,
  • u závažných forem akné volíme celkovou léčbu antibiotiky, léky s účinnou látkou odvozenou od vitamínu A (tato léčba je vyhrazena pro závažné formy akné, pokud je tendence k jizvení) nebo doporučíme změnu hormonální antikoncepce. Většinou je vhodná kombinovaná léčba, tak aby se účinky vhodně doplňovaly.

Kterými lasery stav akné výrazně zlepšíme

Laser SmoothBeam, Candela

Ošetření laserem SmoothBeam od americké společnosti Candela tlumí činnost mazových žláz, čímž eliminuje hlavní příčinu vzniku akné.

Ideální jsou 3 až 4 ošetření s odstupem 3 až 4 týdnů. Léčba má skvělé výsledky a výsledný efekt vydrží 12 až 18 měsíců. Mazové žlázy se po ošetření zmenší, zánět se zmírní a rychleji se hojí. Laserová léčba výrazně a dlouhodobě zlepšuje projevy akné ve všech jeho fázích.

Ošetření laserem můžeme k zesílení účinku kombinovat s chemickým peelingem, který odstraní svrchní zrohovatělou vrstvu kůže, čímž dojde k uvolnění zátek - komedonů a maz se lépe uvolní.

Pokud SmoothBeam kombinujeme s chemickým peelingem, střídáme tato ošetření po 14ti dnech.

eMatrix

Několik ošetření radiofrekvenčním přístrojem eMatrix zmenší póry a výrazně zlepší vzhled  jizev po akné.
Ke zlepšení stavu jizev po akné používáme s velmi dobrými výsledky také frakční CO2 laser. Zákrok je někdy vhodné opakovat.

Biostimulační laser

Biostimulační laser podporuje hojení, je vhodný k léčbě lehčích forem akné a ke zmírnění zánětu.