ušní - nosní - krční

MUDr. Petr Jirák Garant tématu

MUDr. Petr Jirák

Krční mandle

Dobrý den, od roku 2010 mě trápí díry na mandlích,Usazují se mi tam zbytky z potravy a pak si je musím čistit. Trhat se mi opravdu zatím nechtějí. Jednu mám teké celý život zvětšenou. Mají díry v mandlích vliv na jejich funkci a jak bych poznala, že špatně fungují? Od toho samého roku mám v krku zjištěného zlat. stafylokoka , jaká je pravděpodobnost, že by se mi po vytržení mandlí usadil třeba na plíce? Děkuji za Vaše odpovědi.

Blanka, 12. 2. 2015

Odpověď

 Dobry den,
potize ktere popisujete jsou pomerne caste. Hluboke zarezy v krcnich mandlich casto byvaji zdrojem tzv. cepu. Ty pak pacientovi prinasi pocit ciziho telesa v krku a zapachu z ust. Odstraneni mandli z techto duvodu ma nektera ALE. Mandle maji funkci jakehosi filtru. Jejich odstranenim pak tato funkce odpada a u vnimavejsich jedincu dochazi k castejsim zanetum prudusek nebo zhorseni astmatu. Odstranění mandli navic (casto s odstupem) u nekterych pacientu vyvolava chronickou atrofickou faryngitidu, ktera ma podobne priznaky - mimo jine pocit skrabani v krku a ev. "knedliku" v krku.
Je tedy otazka jestli Vase krcni mandle jsou pro telo opravdovou zatezi (pak je namiste je odstranit), nebo jeste i pres neprijemne stavy telu svoji funkci pomahaji. Pak je na miste spise mandle zachovat.
Cisteni mandli by melo probihat velmi jemne, jiste ne zadnymy spicatymi ci ostrymi nastroji. Napr. je vhodne tonsily jemně vymackat briskem prstu (ne nehtem) pohybem shora dolů nebo opacne - cepy pak samy vypadnou z kript a mandle je zase cista. Po takovem zakroku je vhodne osetrit krk nejakou jemnou desinfekci (napr. TantumVerde spr.).
Pokud chcete, je mozne tento problem dovysetrit.
S pozdravem
Dr.P.Jirak

 

« Zpět