Snad všichni redaktoři Blesku, Extra nebo Novinek si myslí, že se botulotoxinem dají nafouknout tváře, zvětšit rty nebo dokonce hýždě. Kdykoliv vidí opuchlou celebritu, je jim jasné, že to přehnala s botoxem.

V březnu se objevil na Novinkách.cz článek o falešné lékařce, která klientkám “místo kýžených botoxových injekcí do hýždí a boků vpichovala směs roztoku na rychloopravu pneumatik.”

Pravdou asi je, že jim do těla píchala nějaký sajrajt, ale postižené si nemyslely, že jde o botox, domnívaly se, že to je lékařský silikon.

Když soutěžící Lenka v Prostřeno ostatním přiznala, že chodí na botox, měl k tomu Václav Vydra komentář: “A já myslel, že má ty rty od přírody.”

Nebo titulek v Blesku “Courteney Cox už není opuchlá! Botox splaskl?” a v Extra “Mladík kvůli botoxu nemůže ani zavřít pusu: Přesto chce pořád větší rty!”

Redaktorům, kteří o tématu píší, by měl konečně někdo vysvětlit, jak botulotoxin funguje, že s tímto neurotoxinem opravdu nelze zvětšit rty ani nafouknout hýždě do obřích rozměrů.

Botulotoxin se vpichuje v mikroskopickém množství do svalu, aby blokoval nervosvalový přenos a vyhladil tak některé mimické vrásky, například vrásku mezi obočím nebo vějířky kolem očí. Používá se také u dětí po mozkové obrně k uvolnění svalových křečí nebo v očním lékařství.

Cílem ošetření botulotoxinem samozřejmě není znehybnění obličeje. Klienti, kteří k nám chodí na aplikaci botulotoxinu vypadají zcela přirozeně, mají mimiku. Ale jsou i pracoviště, kde vám za peníze udělají z obličeje nehybnou masku.

Rty se ve skutečnosti zvětšují injekčními výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové, což je látka tělu vlastní, která na sebe váže vodu. Když se to s výplněmi přežene, rty jsou nepřirozeně nafouklé. Hýždě se zvětšují silikonovými implantáty nebo vlastním tukem.

Volný lékařský silikon ani jiný nevstřebatelný materiál do rtů ani jinam rozhodně nedoporučujeme, riziko vážných zdravotních komplikací je příliš velké.