Botulotoxin dokáže s minimem vedlejších účinků kompletně vyblokovat činnost konkrétního svalu, aniž by ovlivnil jiné svalové skupiny. Funguje tak, že ve svalu blokuje několik měsíců po aplikaci uvolňování neurotransmiteru acetylcholinu, který vede vzruchy z mezi nervy a svaly.
Botulotoxin poprvé použil dětský oftalmolog Alan Scot k léčbě šilhání, bylo to roku 1946. Od osmdesátých let se používá při léčbě řady neurologických onemocnění. To, že botulotoxin dokáže vyhladit mimické vrásky, popsal poprvé v roce 1992 Alstair Carruthers. Od té doby je stále více používán v estetické medicíně.
Botulotoxin ulevuje od bolesti pacientům s chronickou migrénou
V USA je botulotoxin injekčně aplikován dospělým, kteří trpí chronickou migrénou a silnými bolestmi hlavy trpí 15 a více dní měsíčně, přičemž jednotlivé záchvaty trvají 4 a více hodin.
Botulotoxin pomáhá pacientům po dětské mozkové obrně
Aplikace botulotoxinu doplňuje nezbytnou rehabilitační péči u pacientů po DMO, uvolňuje svalový tonus a zmírňuje bolest, která je důsledkem silné spasticity, mimovolního a bolestivého stažení svalů nejčastěji horní i dolní končetiny. Uvolnění tonu svalů dokáže v některých případech zlepšit funkčnost chůze a motoriky.
Botulotoxin vyhlazuje vrásky a odstraňuje nadměrné pocení
Během ošetřování svalových spasmů, tj. nadměrně stažených svalů v obličeji, si lékaři všimli, že po aplikaci botulotoxinu do svalu dochází také k vypnutí kůže nad ošetřenou oblastí. Poprvé to bylo zdokumentováno v roce 1992, od té doby je botulotoxin hojně používán v estetické medicíně.
Na Esthé Laser Clinic používáme botulotoxin nejčastěji na mimické vrásky mezi obočím, na čele a kolem očí a také k léčbě nadměrného pocení (hyperhidrosy).
Další využití botulotoxinu v medicíně
Botulotoxin je indikován u řady dalších indikací jako je, cervikální dystonie (mimovolně se stahující krční svaly), blefarospazmus (poruchy hybnosti svalů v okolí oka), deformace obličeje u hemifaciálního spazmu, spasticita horní končetiny po cévní mozkové příhodě, inkontinence moči, a další.
Související ošetření
Další články

Léčba hemoroidů, píštělí i sinů – chirurgicky nebo laserem?
Tradiční chirurgické zákroky nebo konzervativní léčba s sebou nesou ve většině případů dlouhou dobu rekonvalescence, mnohonásobně vyšší bolestivost i riziko komplikací. Pojďme se podívat, jaké výhody poskytuje moderní laserová léčba proktologických onemocnění.

Účinkují krémy s kyselinou hyaluronovou?
Každý zná nejslavnější kyselinu kosmetického průmyslu. Její název kouká z každého krému, gelu a omlazujícího séra. Dokáže jako jedna ze složek kosmetického přípravku omladit vaši pokožku a dlouhodobě zlepšit její stav?

Která epilace funguje lépe – IPL nebo laser?
IPL patří mezi populární a propagované metody při odstraňování nežádoucích chloupků. Z hlediska estetické medicíny je považováno za výrazně méně účinné ve srovnání s vysokovýkonnými lasery. Jakto?

Jak si vybrat vhodný opalovací krém?
SPF faktor, minerální nebo chemická ochrana, testování na zvířatech… Jistě existuje řada parametrů, podle kterých se při výběru opalovacího krému rozhodujete. Berete ale v potaz také jedno z nejdůležitějších kritérií – kompatibilitu s vaším typem pleti?
Svěřte se do péče Esthé Laser Clinic
Jsme jedni ze zakladatelů laserové estetické dermatologie v České republice. Přes 20 let se specializujeme na zákroky v oblasti laserové a estetické dermatologie a cévní chirurgie.
Soustředíme se především na neinvazivní řešení dermatologických a estetických problémů. Naše lékaři jsou zkušení profesionálové a klinika je vybavena špičkovou technologií.