Botulotoxin dokáže s minimem vedlejších účinků kompletně vyblokovat činnost konkrétního svalu, aniž by ovlivnil jiné svalové skupiny. Funguje tak, že ve svalu blokuje několik měsíců po aplikaci uvolňování neurotransmiteru acetylcholinu, který vede vzruchy z mezi nervy a svaly.

Botulotoxin poprvé použil dětský oftalmolog Alan Scot k léčbě šilhání, bylo to roku 1946. Od osmdesátých let se používá při léčbě řady neurologických onemocnění. To, že botulotoxin dokáže vyhladit mimické vrásky, popsal poprvé v roce 1992 Alstair Carruthers. Od té doby je stále více používán v estetické medicíně.

Botulotoxin ulevuje od bolesti pacientům s chronickou migrénou

V USA je botulotoxin injekčně aplikován dospělým, kteří trpí chronickou migrénou a silnými bolestmi hlavy trpí 15 a více dní měsíčně, přičemž jednotlivé záchvaty trvají 4 a více hodin.

Botulotoxin pomáhá pacientům po dětské mozkové obrně

Aplikace botulotoxinu doplňuje nezbytnou rehabilitační péči u pacientů po DMO, uvolňuje svalový tonus a zmírňuje bolest, která je důsledkem silné spasticity, mimovolního a bolestivého stažení svalů nejčastěji horní i dolní končetiny. Uvolnění tonu svalů dokáže v některých případech zlepšit funkčnost chůze a motoriky.

Botulotoxin vyhlazuje vrásky a odstraňuje nadměrné pocení

Během ošetřování svalových spasmů, tj. nadměrně stažených svalů v obličeji, si lékaři všimli, že po aplikaci botulotoxinu do svalu dochází také k vypnutí kůže nad ošetřenou oblastí. Poprvé to bylo zdokumentováno v roce 1992, od té doby je botulotoxin hojně používán v estetické medicíně.

Na Esthé Laser Clinic používáme botulotoxin nejčastěji na mimické vrásky mezi obočím, na čele a kolem očí a také k léčbě nadměrného pocení (hyperhidrosy).

Další využití botulotoxinu v medicíně

Botulotoxin je indikován u řady dalších indikací jako je, cervikální dystonie (mimovolně se stahující krční svaly),  blefarospazmus (poruchy hybnosti svalů v okolí oka), deformace obličeje u hemifaciálního spazmu, spasticita horní končetiny po cévní mozkové příhoděinkontinence moči, a další.