MUDr. Petr Sukalovský u nás provozuje moderní laserovou proktologii. Ordinaci naleznete v rámci budovy EUC Praha - Malešice na adrese Plaňanská 573/1, Praha 10.
Čekejte profesionální a empatický přístup a samozřejmě i naprostou diskrétnost. Lékař i sestřičky jsou si vědomi, jak citlivé je téma i samotná oblast, a podle toho s vámi také budou zacházet. V čekárně ani na recepci o vašem problému, ani důvodu návštěvy nediskutujeme, ostatní klienti nemusí vědět, na jakou proceduru přicházíte. V ordinaci vám lékař vše podrobně popíše a zodpoví vaše dotazy. Při vyšetření i výkonu budete vždy včas informováni o tom, co bude následovat i jak byste se u toho mohli cítit.
Ve srovnání s tradičním chirurgickým řešením přináší ošetření laserem několik zásadních výhod:
- Menší zásah. Do tkáně neřežeme. Miniinvazivní zákrok pomocí laseru dokáže zacílit přesně a pouze na postižené místo bez toho, aby poškodil okolí.
- Méně bolesti. Čím méně tkáně poškodíme, tím méně se jí musí hojit. Klienti po zákroku užívají analgetika jen minimálně nebo dokonce vůbec.
- Nižší riziko pooperačních komplikací. Nejsou zde rozsáhlé rány, u kterých by hrozila infekce, znovuotevírání, krvácení apod.
- Menší zátěž pro organismus. Tělo není nutné zatěžovat celkovou narkózou. Operaci zvládneme i při lokální anestezii. Případně ji kombinujeme s Entonoxem, inhalační směsí oxidu a kyslíku, která má analgetický a sedativní efekt.
- Krátká rekonvalescence. Při šetrném laserovém zásahu je toho výrazně méně k hojení než po klasické operaci. Všechny zákroky děláme ambulantně nebo v rámci jednodenní chirurgie. Nestrávíte tedy žádný čas ležením v nemocnici, po zákroku jdete domů a už po pár dnech se můžete vrátit k běžnému životu.
- Efektivita. Po klasickém operačním výkonu proktologické povahy strávíte dlouhý čas rekonvalescencí, záleží vždy na konkrétním problému, běžně se rekonvalescence počítá v týdnech a měsících. Šetrnější řešení pomocí laseru se vám vyplatí nejen po stránce osobního pohodlí, ale také ekonomiky. Vyhnete se dlouhé pracovní neschopnosti, u některých zákroků dokonce nemusíte přijít ani o jeden den v práci.
Jaká proktologická onemocnění řešíme:
Hemoroidní onemocnění / lidově hemeroidy
S hemoriody, lidově hemeroidy se setkáváme při označení nejčastějšího proktologického onemocnění. Hemeroidy jsou běžnou součástí struktury konečníku a podílejí se např. na udržování kontinence. Sedavý způsob života a nezdravé stravování můžou za to, že hemoroidy řadíme mezi současné civilizační choroby. O onemocnění mluvíme až tehdy, pokud se cévní pleteně nezvykle zvětší, začnou být vytlačovány vně análního kanálu a působí obtíže.
Jak se hemoroidní onemocnění projevuje?
Obtížné vyprazdňování doprovázené krvácením, krev na stolici nebo toaletním papíru, hmatatelné uzlíky na konci konečníku, nepříjemné pocity v této oblasti, bolesti, svědění, pálení, v pokročilém stádiu může sliznice vyhřeznout. Závažnost rozlišujeme na stupnici od 1 do 4. Čím vyšší stupeň závažnosti, tím se zvyšuje bolestivost, stoupá riziko infekce, komplikací a prodlužuje se léčba i hojení.
Léčba hemoroidního onemocnění pomocí laseru
Laser představuje vhodné a miniinvazivní řešení pro léčbu onemocnění ve stupni 2–3 (někdy i 4). Zákrok se provádí v gynekologické poloze na speciálně uzpůsobeném křesle za použití lokální anestezie obvykle v kombinaci s analgosedací pomocí inhalace plynu Entonox.
Jak zákrok laserem probíhá?
- Nejprve zjistíme anoskopem aktuální stav.
- Ultrazvukovou sondou určíme, kde přesně je v každém hemoroidu zásobovací tepénka.
- K tepénce vsuneme pod sliznicí speciální vlákno, které k ní přivede laserový paprsek. Ten má za úkol tepénku uzavřít. Při zavádění vlákna vznikne jediný „řez“ – těsně u análního okraje, vše ostatní probíhá pod sliznicí a pomocí laserové energie. Hemoroid je vyživován cca třemi tepénkami, takže většinou má celý zákrok dohromady tři malé řezy.
- Další laserový paprsek vyšleme přímo do hemoroidního uzlu a nastartujeme tím jeho zmenšování.
- Takto ošetříme každý uzel.
- Do konečníku aplikujeme chladicí váleček
- 85 % klientů užívá analgetika max 1–2 dny po výkonu.
Sinus pilonidalis / pilonidální cysta
Jedná se o zánětlivý absces nebo cystu v oblasti kostrče a křížové kosti. Nejčastější příčinou je zarůstání chlupů do podkoží. Při zánětu vzniká dutina naplněná chlupy a hnisem, který se tělo pomocí malých chodbiček (píštělí) snaží odvést na povrch. Zdálo by se, že pokud dochází k odvodu hnisu, mohl by se sinus sám zahojit. Vzhledem k tomu, že hnis neodvádí příčinu, tj. chlupy, k samovolnému zahojení nemůže dojít.
Jak se sinus pilonidalis projevuje?
Zarudnutí, otok, bolestivost, někdy v doprovodu horečky nebo zimnice. Pokud je onemocnění chronické, je cítit tlak, hnis vytéká a záněty se opakují.
Léčba pilonidiální cysty pomocí laseru
Zákrok se provádí v gynekologické poloze na speciálně uzpůsobeném křesle za použití lokální anestezie obvykle v kombinaci s analgosedací pomocí inhalace plynu Entonox.
Pro představu a porovnání uveďme i průběh léčby pomocí chirurgických technik. Zahrnuje nejprve vyprázdnění cysty a po zklidnění zánětu její kompletní vyříznutí. V namáhané oblasti konečníku tak vzniká velká rána, která je náchylná k infekcím a krvácení. Rekonvalescence je proto komplikovaná a běžně trvá i několik měsíců.
Jak zákrok laserem probíhá?
- Nejprve provedeme seříznutí okrajů píštěle a odstraníme obsah cysty a zanícenou výstelku.
- Pomocí laseru cystu zevnitř „svaříme“ a uzavřeme.
- U ústí necháme několika milimetrový úsek otevřený, aby mohl odejít zbytek tkáňové drtě a tekutiny. Po odchodu se tento úsek postupně sám uzavře.
- Zasáhneme tedy pouze postiženou tkáň, vše kolem zůstane ušetřeno.
- Zákrok je prakticky bezbolestný. 84 % pacientů nevyžaduje žádná analgetika, některým stačí paracetamol.
- Kolem 6.–8. týdne dojde ke kompletnímu uzavření cysty.
- Samotná rekonvalescence ovšem zasahuje výrazně kratší dobu – průměrně jde o pouhých 6 dní.
Perianální / periproktální / konečníkové píštěle
Jedná se následek zanícení mazové žlázky, která je uložená pod sliznicí análního kanálu a také tam ústí. Pokud se taková žlázka zanítí, zduří a vznikne absces. Ten se buď vyprázdní sám do svalů a podkoží, nebo je ho třeba odstranit.
Jak se píštěle projevují?
Zduření, bolestivost, mokvání, trvalá sekrece hnisu, odchod stolice zevním ústím, pocit vlhka u konečníku, špinění prádla hnisem i stolicí, zápach, podráždění kůže.
Léčba píštělí pomocí laseru
Největší výhoda léčby laserem spočívá v tom, že prakticky neexistuje riziko poranění svěrače. Zákrok se provádí v gynekologické poloze na speciálně uzpůsobeném křesle. Používáme lokální anestezii v kombinaci s analgosedací pomocí inhalace plynu Entonox. Vlastnímu výkonu někdy předchází zadrénování píštěle na dobu cca 4 týdnů. Metoda je obzvlášť vhodná pro ošetření komplexních píštělí.
Klasická léčba bez pomocí laseru je velmi invazivní a komplikovaná. Zahrnuje min. dvakrát celkovou narkózu, poprvé při zevrubné prohlídce konečníku a vytyčení strategie léčby, podruhé při vlastní operaci. Často není možné píštěl zcela odstranit, aby nedošlo k poranění svěračů a následné inkontinenci. Proto se při chirurgickém řešení také onemocnění často vrací.
Jak zákrok laserem probíhá?
- Nejprve zjistíme anoskopem aktuální stav.
- Pomocí speciálního nástroje vyčistíme píštěl.
- V některých případech uzavřeme vnitřní ústí píštěle posunutím sliznice nebo použitím vstřebatelného stehu.
- Celou píštělí provedeme laserové vlákno – z vnějšího ústí až po vnitřní. Toto vlákno budeme opět vytahovat a současně z něj vysílat laserovou energii. Vlákno tak za sebou píštěl zanechá „svařenou“ a uzavřenou.
- U ústí píštěle necháme několika milimetrový úsek otevřený, aby mohl odejít zbytek tkáňové drtě a tekutiny. Po odchodu se tento úsek postupně sám uzavře a zajizví.
- Definitivní uzavření trvá cca 6–10 týdnů.
- Zákrok je prakticky bezbolestný, vlastní rekonvalescencí strávíte cca 6 dní.
Anální fisura / řitní trhlina
Jde o bolestivé poranění v oblasti konečníku, resp. o trhlinu v anokutánním přechodu. Může vniknout při tuhé stolici nebo naopak urputném průjmu, análním styku, porodu apod. Příčinou bývá často nadměrné napětí vnitřního svěrače. V kombinaci s tuhou stolicí nebo naopak průjmy tak vytváří podmínky pro vznik trhliny. Samotné trhliny se dělí na akutní a chronické, přičemž chronické mají původ v podcenění léčby fisury akutní. Při nedostatečné nebo žádné léčbě dochází k postupnému zajizvování, opětovnému trhání fisury a dlouhodobým komplikacím.
Jak se fisury projevují?
Bolestivost, krvácení před a po vyprázdnění, svědění – často v noci.
Léčba análních fisur pomocí botulotoxinu
Součástí léčby je úprava vyprazdňovacích návyků, hygieny i jídelníčku, aby se regulovalo množství stolice. Vzhledem k nadměrnému napětí svěrače při vzniku a udržování trhliny představuje botulotoxin minimálně invazivní a výborné řešení. Botulotoxin tu hraje významnou roli ve velmi malém množství. Stejně jako při vyhlazování vrásek nebo odstranění pocení využíváme i při tomto zákroku jeho vlastnosti neurotoxinu. Dokáže totiž zablokovat neurosvalový impulz a zabránit tak svalovému smršťování. Při léčbě fisur aplikujeme botulotoxin mikroinjekčně do oblasti trhlinky a dočasně tak vyřadíme z provozu vnitřní svěrač. Uvolněním svěrače se sníží celkové napětí, fisura se zmenší a může se tak rychleji a lépe hojit pomocí konzervativní léčby (tj. mastí a čípků).
Jak probíhá léčba pomocí botulotoxinu?
- Nejprve zjistíme anoskopem aktuální stav.
- Pomocí tenké mikroinjekce aplikujeme přesně definovaný počet jednotek botulotoxinu do několika oblastí vnitřního svěrače. Svěrač se nevyřadí z funkce, pouze se přiměřeně sníží napětí a vytvoří se tak podmínky pro úspěšné zahojení trhliny.
- Zákrok je bezbolestný, ve zvláštních případech se používá anestetický krém.
- Po cca 4 týdnech je trhlina zacelená a zahojená.
Kondylomata / virové bradavičky
Virové bradavice na kůži kolem řitního otvoru a v oblasti zevního genitálu patří mezi poměrně častá virová infekční onemocnění kůže a sliznic. Vzhledem ke způsobu přenosu je řadíme mezi sexuálně přenosné nemoci. Za jejich vznikem stojí příslušníci ze skupiny lidských papilomavirů (HPV – human papillomavirus), z nichž některé sérotypy mají bohužel onkogenní potenciál. Právě v tom spočívá velké nebezpečí kondylomat, a proto je spolu s prevencí tak důležitá jejich včasná léčba.
Jak se kondylomata projevují?
Kondylomata mají podobu bílých až načervenalých bradavic na kůži a sliznicích v oblasti pohlavních orgánů a řitního otvoru. Bradavičky nebolí, ale mohou svědit.
Léčba kondylomat pomocí laseru
Kondylomata se odstraňují ambulantně laserem v lokálním znecitlivění, případně doplněným o celkovou analgosedaci inhalací plynu Entonoxu. Likvidací bradavic, coby aktivních ložisek infekce, se zabraňuje jejich dalšímu šíření a možné progresi do formy nádorového onemocnění. Laser je velmi přesný, a proto je s jeho pomocí možné cíleně zasáhnout i relativně malá ložiska bez toho, aby byly postiženy okolní zdravé tkáně.
Lokální ošetření laserem je potřeba kombinovat se systémovou léčbou farmaky, která je zaměřená na posílení imunitního systému ve snaze zvýšit jeho efektivitu při likvidaci papilomavirů.
KDO ZÁKROKY PROVÁDÍ?
MUDr. Petr Sukalovský se zaměřuje na miniinvazivní proktologii. Odstranění hemoroidů, sinu a perianálních píštělí řeší pomocí laseru, anální trhliny léčí aplikací botulotoxinu. Podívejte se, jak odpovídá pacientům v naší online poradně.
- 1992–1998 Fakulta všeobecného lékařství UK
- 2000–2002 Okresní nemocnice Jindřichův Hradec, lékař
- 2002–2008 Chirurgická klinika IPVZ a 1. LF, FN Bulovka, Praha, lékař, všeobecná a onkochirurgie, vedoucí pooperačního oddělení
- 2007 Specializovaná způsobilost v chirurgii
- 2009–2010 Poliklinika Codum s r. o., Praha, lékař, všeobecná chirurgie
- 2009–2010 PP Hospitals, Nemocnice Brandýs nad Labem, lékař
- 2010–2011 St. Charles Lwanga Hospital, Buikwe, Uganda, superintendent
- 2012–2014 Touchwell Ltd Pty, Affiliated to Bokamoso Hospital, Gaborone, Botswana, privátní chirurgická praxe
- 2014–2018 Clinicum a.s., Praha, lékař, chirurgie a proktologie
- 2018 MSF Holland, Jižní Sudán, lékař, válečná a akutní všeobecná chirurgie
- 2018 MFS France, Jemen, lékař, válečná a akutní všeobecná chirurgie
- 2015+ Nemocnice Na Bulovce, Praha, lékař, akutní operativa
- 2019–2024 Clinicum a.s., Praha, lékař, chirurgie a proktologie
- 2024+ Esthé - Klinika estetické medicíny, a.s., laserová proktologie
Hemoroidy vs. kožní řasy – kdy jde o problém?
Dva odlišné projevy v oblasti konečníku, se kterými se setkáváme nejčastěji. Ne každý výčnělek je totiž hemoroid a ne každý hemoroid potřebuje ošetřit nebo odstranit. Jak se liší hemoroid a kožní řasa, kdy je potřeba je léčit či odstraňovat a kdy je naopak lepší nechat je být?
Ceník
Proktologie | Cena |
---|---|
Vstupní vyšetření (konzultace) | 2 300 Kč |
Laserový zákrok LHP (hemoroidy) | 13 500 Kč |
Laserový zákrok SiLac (pilonidální sinus) | 14 000 Kč |
Laserový zákrok FiLac (perianální píštěle) | 14 500 Kč |
Laserový zákrok odstranění kondylomat | 12 500 Kč |
Inhalace Entonoxu | 900 Kč |
Aplikace botulotoxinu do anální fisury | 4 900 Kč |
Barronova ligatura | 800 Kč |