Cervena plet

Dobry den. Jak se regeneruje kuze? Dela se jako nova vrstva? Je mozne ze sem si odrbal rucnikem tolik ze je ted slaba a cervena a snazi se udelat nova vrstva? Protoze kdyz se vykoupu nebo se spotim tak je videt jako odmokvala kuze jako by delala novou vrstvu.Nebo se kuze najednou zahoji a ta vrstva je treba z masticky? Dekuji.

Anonym, 16. 1. 2014

Odpověď

Dobrý den,pane Romane,

kůže je tvořena vrstvou buněk - tzv. keratinocyty, které se tvoří v nejhlubší části a postupně se posouvají do vyšších míst, kde zaniknou a oloupou se ve formě šupinek. Toto je normální stav a na kůži nejsou vidět šupiny, pouze v místech hrubé kůže - např. pata.

Pokud je přítomen v kůži zánět, olupuje se více a je-li na ní přítomno začervenání, může se jednat již o různý typ dermatitidy, jako například ekzém.

Také v případech, kdy je kůže vysušená – například častým omýváním vysušujícími mýdly, více se olupuje, je hrubší a snadněji se poraní – jsou na ní i prasklinky, které se mohou druhotně infikovat. Extrémně vysušené kůže se objevuje u pacientů s atopickým ekzémem.

 

Struktura kůže může být tedy narušena a zeslabena nevhodnou dermokosmetikou, dlouhodobým používáním kortikoidních mastí či chronickým zánětem na kůži - dermatitidou, ekzémem, či jiným kožním onemocněním.

 

Nicméně dle Vašeho popisu a typické lokality se bude zřejmě jednat o tak zvanou seboroickou dermatitidu, kterou vídáme v našich ordinacích poměrně často. Jedná se o opakující neinfekční kožní onemocnění, které se projevuje začervenáním a šupinatěním ložisek, někdy se svěděním.

Takto se dá však těžko přesně určit příčina Vašich obtíží, ideální by byla prohlídka u specialisty - dermatologa.

Léčba je ve většině případů lokální, případně u akutním postiženích také laserová.

 

S pozdravem,

MUDr. Kubátová 

 

« Zpět