Atopická dermatitida je chronické kožní onemocnění, u kterého je nezbytná dlouhodobá léčba a pravidelné kontroly u dermatologa. Na jejím vzniku se současně podílí více faktorů, léčíme projevy nemoci, snažíme se o zlepšení stavu, remisi závažných příznaků onemocnění a předcházení dalším atakám nemoci.

Často si neví rady ani medicína

Ani současná medicína bohužel nedokáže odstranit příčiny onemocnění a zcela jej vyléčit. Mezi projevy atopického ekzému patří suchá kůže, svědění, zarudnutí, oděrky, puchýřky, mokvání, popraskání pokožky a změny pigmentace. Častou komplikací je druhotná bakteriální nebo virová infekce.

Zdravá kůže chrání vnitřní prostředí organismu před škodlivými vlivy prostředí. Pokud je kožní bariéra narušená, dochází ke zvýšeným ztrátám vody a pokožka je propustnější pro látky z vnějšího prostředí, alergeny a je náchylnější k mikrobiální, mykotické i virové infekci.

Při léčbě atopického ekzému jde o rychlé zahojení akutních zánětlivých stavů a průběžnou obnovu přirozené kožní bariéry častým promazáváním pokožky.

S ekzémem poradí laser

Na naší klinice atopický ekzém ošetřujeme také vysoce výkonným biostimulačním laserem, který má výrazné protizánětlivé účinky a urychluje regeneraci pokožky. Ve fázi zhoršení onemocnění doporučujeme sérii ošetření obličeje a dalších postižených míst.

Léčba atopického ekzému se podle potřeby zaměřuje na tlumení alergických reakcí a léčbu zánětu (např. antihistaminika, kortikosteroidy, imunomodulátory) obnovu ochranné kožní bariéry a hrazení ztrát kožních lipidů a vody - (lotia, krémy, masti, náhražky mýdla - gely, oleje nebo i mycí kostky (tzv. syndety), oleje do koupele prevenci a léčbu sekundárních kožních infekcí (antibiotika, antiseptika, biostimulační laser)

I doma je to důležité

Důležitá je také úprava domácího prostředí, vyhýbání se provokačním faktorům a nošení oblečení z nedráždivých materiálů.
Někdy je také vhodné doplnit léčbu i dalším vyšetřením – imunologickým a alergologickým.