MUDr. Kateřina Fajkošová

korektivní dermatoložka 

MUDr. Kateřina Fajkošová

Vzdělání a praxe:

Lékařská fakulta UK, promoce 1998
nemocnice Sokolov RTG odd
nemocnice Teplice dermatovenerol. odd.
PP Klinika Kladno dermatologická ambulance
Kožní ambulance v Modřanech
Mediconet s.r.o kožní ambulance
Unicare Medical Center – dermatologie
Esthé - Klinika estetické medicíny

Členství v odborných společnostech: Je členkou ČLK a Dermatovenerologické společnosti.

Publikace: Možnosti využití vysokofrekvenčního ultrazvuku v dermatologické praxi (časopis Čs. Dermatovenerologie).

Spoluautorství knih: Preventivní medicína, Almanach ambulantní gynekologie, Estrogenní deficit. Příspěvky do časopisů: Dermatologie pro praxi, Referátový výběr, osvětové články v časopisech pro širokou veřejnost.

Další činnosti v oboru: Školitelka aplikace dermálních výplní Teosyal

Na co se jako lékařka specializujete? Co vás v rámci vašeho oboru nejvíc zajímá?
Ve všech oborech medicíny je významná prevence a její důležitost se snažím zdůrazňovat pacientům. Sleduji pravidelně veškeré novinky nejenom v mém oboru, ale i těch, které s dermatologií souvisejí. V rámci svého oboru se zajímám zejména problematiku akné, atopický ekzém a samozřejmě o antiageing neboli omlazení pleti.

Na co se specializujete na klinice Esthe?
Mezoterapie, PRP, aplikace výplní a jejich vhodná kombinace s ošetřením laserem.

Jak u vás probíhá konzultace?
Konzultace s pacientem je důležitá pro navázání vztahu a plánování péče. Vždy jí věnuji dostatek času, abych pacientovi dokázala porozumět, zjistit co ho nejvíce trápí. Zákroky plánujeme společně s pacientem, individuálně, podle jeho potřeb. Každý pacient má dostatek prostoru, aby mohl klást dotazy a dostat na ně odpovědi. Pacientům se snažím popsat, jak zákrok probíhá a princip, jak ošetření funguje, proč jsou vhodné kombinace některých zákroků.

Napadá Vás příběh pacienta, kterému jste pomohla a měla jste z toho velkou radost?
Každý pacient má jiné trápení a co někomu připadá jako drobnost, pro jiného je velmi obtěžující. Rozhodně mě těší, že lidé nepodceňují prevenci, chrání se před sluníčkem, na preventivní prohlídky chodí včas. Častěji zachycujeme časná stadia kožních nádorů, než pokročilé tumory. Pokaždé, když někomu pomohu, mám velkou radost a nemusí to být vždy komplikované řešení. Nedávno jsem pomohla pacientovi, kterého velmi obtěžovalo nadměrné pocení v podpaží, bylo pro něj velmi nepříjemné a ztěžovalo mu společenský kontakt. Aplikací botulotoxinu došlo k zamezení pocení a pacient se od té doby cítí velmi dobře a na ošetření chodí pravidelně jednou do roka.

Setkala jste se s nespokojeností nebo komplikacemi, které způsobil někdo bez potřebné kvalifikace?
Setkala jsem se mnohokrát s neodborně provedenou fotoepilací v kosmetickém salónu, klientka měla v ošetřované oblasti popálení a následně pigmentace.

Jaká ošetření podle vás dokáží projevy stárnutí zpomalit nebo oddálit?
Velmi účinné ošetření je tzv. laserová rejuvenace, kterou je výhodné kombinovat s mezoterapií, případně ošetřením vlastní plazmou, tzv. PRP. Zákroky je potřeba opakovat.

Co doporučujete lidem mezi 35 a 50 lety, pokud jde o péči pleť?
Kvalita pleti je hodně dána geneticky. Předčasné stárnutí je také způsobeno nadměrnou expozicí UV záření. Tedy základem péče je ochrana před slunečními paprsky. Působením celé řady dalších zevních vlivů je kůže namáhaná, často suchá, citlivá. V rámci domácí péče je vhodné se zaměřit na hydrataci pokožky. Na klinice pak často pacientům doporučuji zákroky, které intenzivně zpevňují pleť a zlepšují výživu. S věkem také přibývají různé pigmentace, které lze odstranit laserem a pleť tak získá mladistvější vzhled.