MUDr. Pavel Zloský

primář laserového centradermatolog

MUDr. Pavel Zloský

Vzdělání a praxe:

1973 -  promoce Fakulta všeobecného lékařství v Praze
1977 a 1983 - atestace z dermatovenerologie I. a II. stupeň
42 let praxe v oboru dermatovenerologie
1973 - 1975 - Kožní oddělení Teplice
1975 - 1985 - Laboratoř pro výzkum metabolismu a hygieny kůže FVL UK Praha
1985 - 2002 - I. Kožní klinika FLV UK Praha, Ústav kosmetiky (sekundář, ordinář, primář)
Od roku 2002 - primář Esthé - Klinika estetické medicíny
Od roku 2003 - člen zkušební komise pro atestace z oboru korektivní dermatologie za Lékařskou komoru

Autorem či spoluautorem více jak 40ti odborných publikací

V roce 2015 udělení čestného členství dermatologickou komorou České lékařské společnosti J.E. Purkyně

Na co se jako lékař specializujete? Co vás nejvíc zajímá?
Specializuji se na diagnostiku kožních onemocnění, dermatoskopii a léčbu pigmentových projevů.

Na jaké zákroky se specializujete na klinice Esthé?
Je to právě dermatoskopická diagnostika pigmentových změn na kůži a jejich odstraňování, aplikaci botulotoxinu při korekci vrásek obličeje, aplikaci botulotoxinu za účelem odstranění nadměrného pocení. Pracuji zde také s vysokovýkonnými lasery, zejména pokud jde o rejuvenaci pleti.

Jak u vás probíhá konzultace?
Snažím se zjistit, co klientovi nejvíce vadí, abych mu mohl navrhnout nejvhodnější pomoc. I když je klient laik, snažím se mu co nejsrozumitelněji vysvětlit původ potíží a možnosti léčby. Zvolený způsob léčby detailně popíšu, upozorním na možné komplikace a eventuelní bolestivost. Vše musí vědět dopředu. Někdy klienti očekávájí lepší výsledek, než jaké jsou možnosti léčby. Nebo zákrok z různých důvodů nelze provést. Zásadně nedoporučuji zákroky, pokud nejsem přesvětčen, že budou ku prospěchu léčby.

Vybavujete si klienta, kterému jste pomohl a měl jste z toho velkou radost?
Z každého spokojeného klienta mám radost. Nejkurióznější byla asi šedesátiletá paní, které jsem naordinoval opakovanou rejuvenaci vysokovýkonným laserem. Ta měla na její pleť neobyčejně dobrý efekt. Paní z toho byla neuvěřitelně nadšená, změnila účes, kosmetiku a nakonec prohlásila, že si jde nechat udělat novou fotku do pasu.

Setkal jste se s nespokojeností nebo komplikacemi, které způsobil někdo bez potřebné kvalifikace?
Komplikace, nedostatečný efekt a tím i nespokojenost klienta, to se může stát každému a to nejen v našem oboru. Kdo tvrdí, že mu nikdy nic takového nestalo, tak asi neříká pravdu. Všichni lékaři, které znám, se maximálně snaží, aby ke komplikacím a rozpačitým výsledkům nedocházelo, případně to umí napravit. Několikrát jsem viděl hrozné výsledky po aplikaci botulotoxinu někde v cizině, píchali ho v jakých-si salónech nebo na párty a snad to ani nebyli zdravotničtí pracovníci.

Jaká ošetření podle vás dokáží projevy stárnutí zpomalit nebo oddálit?
Z dermatologických ošetření to jsou hlavně laserové rejuvenační metody, aplikace kyseliny hyaluronové, nebo plazmy ve formě mezoterapie, dále pak hydratační rejuvenace pomocí ovocných kyselin při chemickém peelingu. Úžasný efekt je po aplikaci botulotoxinu na vrásky a pocení.

Co doporučujete lidem mezi 35 a 50 lety, pokud jde o péči o pleť?
Všem doporučuji fotoprotekci, tj. ochranu před vlivem UV záření a hydrataci celého organismu. U těch mladších pak zásadu, že „méně je někdy více.“ Doporučuji nestřídat různé preparáty na pleť, v rozumné míře se držet osvědčeného ošetření. Když si uvědomíte, co všechno se už od mládí dává na pleť, zejména u děvčat – čistící preparáty, mýdla, saponáty, šampony, emulze, krémy, makeupy a další a to denně – tak klientům kladu otázku: „Jak to má ta nebohá kůže celý život vydržet?“ U těch starších je odborné ošetření jen k dobru jejich pleti. U starších platí zásada fotoprotekce a hydratace dvojnásob.