Na co si dát pozor?

Včas zpozornit byste měli v případech, kdy se vaše znaménko zvětšuje, je asymetrické, mění barvu či svědí nebo krvácí. Na místě je tedy okamžitá kontrola znaménka. Včasná diagnóza melanomu kůže je totiž absolutně klíčová a nabízí možnost brzkého vyléčení.

Jak probíhá vyšetření?

Ať už se vám na povrchu kůže nezdá být vše v pořádku, nebo chcete pihy preventivně vyšetřit, postup zůstává stejný. Digitální dermatoskop nejprve zobrazí až padesátkrát zvětšené znaménko – díky tomu dokážeme posoudit, zda je znaménko neškodné, nebo skrývá možné komplikace. Pokud je vše v pořádku a znaménko vám nepřekáží, dalších postupů není třeba. V opačném případě se znaménko odstraní – ideálně chirurgicky za doprovodu jeho histologického vyšetření. Po zahojení zbyde jen malá jizvička.

Jak tedy na prevenci?

Ideální je dorazit k nám alespoň jednou ročně na kontrolu znamének. Další zásadou, díky které můžete předejít vzniku kožních onemocnění, je netrávit na přímém slunci nepřiměřeně dlouhou dobu, obzvláště pak bez krémů s ochranou proti UVA a UVB záření.

I vy sami ale můžete prevenci napomoci tím, že budete kontrolovat pouhým okem svá mateřská znaménka a v případě výše popsaných změn se obrátíte na dermatologa.

 

Nezapomeňte, že prevence nebolí.